Lõimingutund 4. klassile
Tunnikava – 3D mudel
Õppeaine ja -valdkond: ajalugu, kunstiõpetus ja informaatika.
Õpetaja – Heli
Järve ja Sigrit Piirsoo
Klass,
vanuse- või haridusaste: 6. klass
Kestvus: 3 tundi (3 x 45 minutit)
Teema (sh alateemad): 3D mudel (mõisakooli sümbol) – ruumiline joonistamine ja selle mudeli loomine 3dc.io keskkonnas
Tase: tavaklassi õpilased
Autor: Heli Järve ja Sirgit Piirsoo
Tunni eesmärgid
· Mõistab ruumilise kujundi mõistet, oskab ruumilist kujundit joonistada.
· Harjutab töötamist iseseisvalt, video järgi.
· Oma töö loomisel arvestal Roosna-Alliku mõisakooli sümbolitega
· Koostab 3D kavandi, kasutades interaktiivseid keskkond (3dc.io)
Milliseid üld- ja ainepädevusi (sh läbivad teemad) toetatakse:
· Kultuuri- ja väärtuspädevus
Kunstid rõhutavad kultuuriteadmisi ja ühisel kultuuripärandil põhinevat kultuuriruumi identiteedi osana.
Praktiline loominguline tegevus ja selle üle arutlemine õpetavad teadvustama kunste eneseväljenduse vahendina, hindama erinevaid deid, seisukohti ja probleemilahendusi ning austama autorsust.
· Matemaatika- ja loodusteaduste pädevus
Analüüsida kunstikategooriaid (kompositsioon, struktuur, rütm jne), võrrelda ja liigitada erinevate nähtuste tunnuseid ning kasutada sümboleid.
Õpitulemused:
· kavandab ja kujundab eesmärgist lähtudes;
· leiab vormi ja funktsiooni seoseid (kus milliseid kirjatüüpe kasutatakse);
· mõistab ka väikeste esemete kultuuriväärtust;
· mõistab muinsuskaitse ja muuseumite vajalikkust;
· kujutab kolmemõõtmelist objekti tasapinnal;
· kujutab kolmemõõtmelisi objekte natuurist joonistades.
Õpilaste eelteadmised ja -oskused: Õpilased
1) Õpetaja ja õpilased uurivad ja tuletavad meelde Roosna-Alliku mõisakooli lugu - http://roosnaallikumoisakoolilugu.weebly.com/
2) Õpilased googeldavad ja otsivad näiteid.
3) Õpilane on varasemalt tuttav 3D modelleerimisega 3dc.io keskkonnaga
4) Õpilane loob ettejoonestatud kavandi põhjal 3D mudeli.
Eelnevalt vajalikud tegevused õpetajale ja õpilasele: Õpilased oskavad kasutada 3D mudeli loomiseks kasutada 3dc.io keskkonda. Õpilased oskavad faili salvestada 3D printerule sobiva laiendiga (.stl). Õpetaja juhendamisel alustatakse 3D printimisega.
Tunniks vajalikud materjalid, vahendid, tarkvara ja veebiaadressid
1) http://roosnaallikumoisakoolilugu.weebly.com/
2) 3dc.io
Tunni käik:
Tunni osad |
Tegevuste kirjeldused |
Tegevusele kuluv aeg |
Kommentaarid jms |
I Ettevalmistus ● Sissejuhatus ● Tähelepanu haaramine ● Häälestus (eesmärgipüstitus, motiveerimine) ● Eelteadmiste väljaselgitamine ● Vajaminevate teadmiste kordamine |
Õpetaja tutvustab ja selgitab: · Roosna-Alliku mõisakooli lugu.
|
20 minutit |
Roosna-Alliku mõisakooli lugu http://roosnaallikumoisakoolilugu.weebly.com/
|
II Põhiosa ● Peab tagama tunni eesmärgi täitmise ● Õppemeetodid ● Harjutamine, kinnistamine ja/või rakendamine |
Õpilased meenutavad, kuidas tehakse tööd kahes aknas. ● Roosna-Alliku mõisa ajalooga tutvumine ● Roosna-Alliku mõisa sümboli kavandi loomine kunstiõpetuse tunnus
|
1) Tunnitööd alustatakse ja jätkatakse 25 minutit, 2) Õpetaja juhendamisel viimistletakse oma tööd ja alustatakse 3D modelleerimisega arvutiklassis – 30 minutit 3) Alustatakse oma sümboli loomist 3dc.io keskkonnas – 45 minutit 4) Valmistatakse 3D printimiseks tsl fail, 5 minutit |
· Harjutab töötamist kahe aknaga. · Harjutab töötamist iseseisvalt, video järgi.
|
III Lõpetav osa ● Tunni kokkuvõte/eesmärgi saavutuse kontroll ● Tagasiside/reflektsioon (sh uute eesmärkide püstitamine) ● Kodutöö
|
Näituse tegemine arvutiklassis: valmis mudelitest koostatakse näitus arvutiklassis ja iga õpilane leiab omale meeldivaima mudeli. Lemmiktööde nimetamine ja põhjendamine. |
10 minutit.
|
Õpetaja alustab 3D printimisega – kusjuures failid on õpilastel salvestatud Stuudiumis Tera kaustas.
Kui oma mudelid on 3D prinditud, annavad õpilased hinnangud oma tööle ja kaasõpilaste tööle. |
Hindamine: Õpilaste töödele antakse suulised hinnangud. Valmis mudelitest koostatakse näitus arvutiklassis ja iga õpilane leiab omale meeldivaima mudeli.
Soovitused: